روش های صیادی

صیادی

همه ی ما بر این موضوع واقفم که ماهیگیری و صیادی پیشینه بسیار قوی دارد و از اغازین فعالیت های بشر برای تامین غذا و برطرف کردن گرسنگی اش است.

در واقع صیادی را می توان چنین معرفی کرد فرایندی که برای صید آبزیان دریایی انجام می گیرد .

صید ماهی و در واقع صیادی جز مشاغل گروهی شمرده می شود .این شغل دغدغه های خاص خود را دارد

معمولا با گذشت زمان وتوسعه قایقرانی صید ماهی نیز نسبت به قبل توسعه یافت و شکل توسعه یافته تر پخته تری به خود گرفت اما این مطلب نشان دهنده چیست؟این ماهیگیری به گونه ای توسعه یافته است که همواره افراد زیادی را مناطق ساحلی به این مسیر کشانده است و یکی از راهکارهای خوب امرار معاش برای مردم مناطق دریایی شده است.

صیادی شغلی است که معمولا نیمه شبی محسوب می شود چرا که افراد ماهیگیر برای صید ماهی شبانه 3-4 ساعت گذشته از شب به دل دریا میزنند سوار بر قایق هایشان و غروب برمی گردند .                                                      

هر کاری ابزار مناسب و متناسب با خودش را می طلبد خصوصا شغلی مانند صیادی .

 

ابزارالات صیادی(مستقیم)

·        ساختمان گرگور:معمولا اندازه آن با توجه به ابزی مشخص می شود .این وسیله به گونه ای حالت قفس طور است که به عمق دریا فرستاده می شود و در نهایت صید در آن قرار گرفته و گیر می افتد .این ابزار نیز ویژگی های خاص خودش را دارد.

ابزاری کاربردی در امر ماهیگیری محسوب می شود.

·        قلاب دستی:یکی از تاریخچه دارترین و ساده ترین وسیله های ماهیگیری قلاب دستی است .از این وسیله بیشتر برای آب های کم عمق استفاده می شود و به کمک آن فقط می توان ماهی های سطح آب را صید نمود.

·        ترال کف:به شیوه ای از ماهیگیری گفته می شود که با استفاده از تور که آن را در آب انداخته و می کشند به  ماهیگیری می پردازند.این روش برای ماهیگیری تفریحی و تجاری به کار گرفته میشود و طرفداران خاص خودش را دارد.

·      تورهای عمقی گوشت گیر: این روش را به گونه ای میتوان روش نیمه عمقی دانست که در خلیج فارس ودریای خزر استفاده می شد صیادها برای ماهیگیری به روش تورهای عمقی گوشت گراز تورهای بافت نایلونی.

 

صید ماهی

 

ماهی ها وقتی با دیواره موتور برخورد میکنن در محیط آن گیر کرده و به گونه ای می توان گفت اسیر ان بعد می شوند و صید می شوند معمولا پروسه ماهیگیری این گونه است که صیادان تور را به مدت چند روز در آب انداخته و پس از پروسه زمانی مشخص ان را بالا میکشند و پس از آن ماهی ها را از تور خارج می کنند.اما پس از سال ها تفکر برای یافتن فنون و روش های بهتر صیادان روش تازه ای را یافتند که به واسطه آن دیگر ماهی ها دچار خفگی نمی شدند و همچنین زیان کمتری درصد به وجود می آورد.

 

و اما از صیادی و این شغل چه می دانیم و چه باید بدانیم:

 

ماهیگیری به عنوان تفریح شاید طرفداران بسیاری داشته باشد اما به عنوان شغل و کسب و کار افراد خاص خود را می طلبد افرادی که همواره زندگی در دریا را دوست داشته باشند و از آن لذت ببرند .در گذشته ها این شغل نیز مانند بسیاری دیگر از مشاغل به صورت تجربی بود اما با گسترش علم و توسعه این شغل صیادی نیز نیازمند تحصیلات و دریافت گواهینامه شد.

برای کسب این مدرک و همچنین تکمیل اموزش جهت کار در فضای دریا و آب ها لازم است فرد دوره های ملوانی ناخدایی قایق های ماهیگیری کمک ناخدایی-و دروسی از این قبیل را بگذراند .اما لذتی که در کسب ای گواهینامه است به دلیل این است که دروس آن عملی بوده و اشتیاق دهنده است .

این شغل منطقه ای است و معمولا افرادی که در محیط ساحلی زندگی می کنند به این شغل روی می آورند که با وجود ریسک و گلها خطرات و در کنارش جذابیت های زیستی اصولا درآمد نسبتا خوبی نیز دارد.

اما برای توسعه بهتر این شغل چه باید کرد؟

هر کسب و کاری نیازمند آموزشهای پیش از کار یا به قولی همان کار اموزی است صیادی نیز از این قاعده مستثنی نیست و معمولا با تشویق افراد به گذراندن دوره ها و اشنایی انها با فضای اب این فرصت به افراد داده می شود تا تجربه های زیادی کنند و خواه ناخواه افراد بسیاری را نیز به این مسیر ترغیب کنند.

ماهی نیز یکی از گوشت های مهم است و همواره نیاز بدنی ما ایجاب میکند که استفاده کنیم  بنابراین توسعه روز افزون این شغل یکی از دیگر اهداف  است.

 

ابزار های صیادی :

·        طعام

·        بویه

·        وزنه

·        قلاب

·        طناب

·        تور ماهیگیری

·        شناور

پرفروش ترین محصولات

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش